Fizjoterapia – leczenie ruchem (kinezyterapia)

Kinezyterapia to forma fizjoterapii, która polega na leczeniu ruchem. Jej podstawą są ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na cały organizm. Głównym zadaniem kinezyterapii jest poprawa sprawności fizycznej. Kinezyterapia dzieli się na wiele rodzajów działań:

  • ćwiczenia czynne – wykonywane przez pacjenta samodzielnie pod nadzorem fizjoterapeuty, które dzielimy na: ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia czynne z oporem, ćwiczenia czynne w odciążeniu, ćwiczenia izometryczne,
  • ćwiczenia bierne i czynno-bierne – wykonywane przez fizjoterapeutę ( mają one na celu utrzymanie zakresu ruchu w stawach, zapobieganie przykurczom oraz utrzymanie możliwie dobrej elastyczności mięśni i ścięgien),
  • ćwiczenia według metod terapeutycznych.

We współczesnej fizjoterapii to właśnie metody fizjoterapeutyczne są często wykorzystywanym sposobem pracy fizjoterapeuty z pacjentem. W naszej placówce można skorzystać z następujących metod terapeutycznych:

  • terapia manualna
  • terapia metodą FITS
  • terapia metodą PNF
  • terapia blizn
  • terapia stawu skroniowo-żuchwowego

Dla kogo jest kinezyterapia?

  • Dla osób odczuwających bóle kręgosłupa
  • Dla osób odczuwających bóle stawów
  • Dla osób z wadami postawy
  • Dla osób z chorobami reumatycznymi
  • Dla osób po urazach narządu ruchu
  • Dla osób z chorobami neurologicznymi

Kinezyterapię realizujemy również w ramach umowy z NFZ.

Metody terapeutyczne dostępne w naszej ofercie

Terapia manualna

To jedna z najbardziej efektywnych technik stosowanych w fizjoterapii. Pozwala w szybkim tempie zmniejszyć dolegliwości bólowe i przywrócić sprawność. Leczenie polega na przywracaniu fizjologicznej równowagi pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi.

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS)

Metoda FITS powstała dla potrzeb diagnostyki i terapii dzieci z wadami postawy i skoliozą. Posiada spójną koncepcję leczenia zaburzeń równowagi mięśniowo-powięziowej. Jest uznaną na świecie metodą leczenia skolioz.

Terapia PNF

Metoda terapeutyczna opierająca się na neurofizjologicznych wzorcach wykonywania czynności ruchowych. Wykorzystywana jest w chorobach neurologicznych, chorobach narządu ruchu i stanach pourazowych.

Skonsultuj się

  • kiedy chcesz dowiedzieć się, czy powinieneś wybrać kinezyterapię czy inną formę rehabilitacji
  • kiedy nie jesteś pewien, czy kinezyterapia jest dla Ciebie
  • kiedy chcesz zapomnieć o bólu

    Najczęściej zadawane pytania

    Kto wykonuje zabiegi kinezyterapii?

    Zabiegi wykonuje fizjoterapeuta. Poznaj nasz zespół

    Dla kogo jest kinezyterapia w SALUS Centrum Rehabilitacji i Aktywności Fizycznej w Mrokowie?

    Kinezyterapia jest przydatna w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Każdy pacjent powinien zostać zbadany podczas wizyty fizjoterapeutycznej. Fizjoterapeuta zaproponuje sposób leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

    Ile zabiegów kinezyterapii będę potrzebować?

    Ilość i częstotliwość zabiegów kinezyterapii jest różna zależnie od rodzaju schorzenia. Dokładny plan leczenia jest ustalany podczas wizyty fizjoterapeutycznej.

    Ile kosztuje kinezyterapia?

    Koszt leczenia jest zależny od rodzaju schorzenia i potrzeb pacjenta. Można go określić po zbadaniu pacjenta podczas wizyty fizjoterapeutycznej.

    Jak przygotować się na zabiegi?

    Potrzebny jest wygodny strój – przewiewny i nie krepujący ruchów oraz obuwie na zmianę. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i chęć współpracy z fizjoterapeutą.

    Po jakim czasie od rozpoczęcia kinezyterapii zobaczę poprawę?

    Czas potrzebny na uzyskanie poprawy zależy od rodzaju schorzenia, ogólnego zdrowia i kondycji pacjenta, zaangażowania pacjenta w proces leczenia.

    Czy otrzymam instrukcje do ćwiczeń w domu?

    W trakcie i po zakończeniu rehabilitacji pacjent dostaje instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu.

    Na co mi pomoże kinezyterapia?

    Kinezyterapia jest pomocna w bardzo wielu schorzeniach, przede wszystkim w chorobach narządu ruchu, chorobach neurologicznych, po leczeniu operacyjnym, po urazach.

    Jak mogę umówić się na wizytę?

    Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego lub o kontakt telefoniczny z Recepcją SALUS Centrum Rehabilitacji i Aktywności Fizycznej.

    Jakie są przeciwwskazania do uczestnictwa w kinezyterapii?

    Odpowiednio dobrana kinezyterapia jest wskazana prawie dla każdego pacjenta.