Terapia PNF

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation) to metoda kinezyterapii oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych.

Jest wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.

Kiedy stosuje się metodę PNF?

Metodę PNF stosuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego, w szczególności:

  • po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego;
  • z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobami móżdżku, polineuropatiami, dystrofiami mięśniowymi; skoliozami;
  • po operacjach wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana, rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego, po złamaniach kości;
  • z zaburzeniami oddychania, połykania.

Terapia metodą PNF poprawia koordynację i równowagę, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową, polepsza czucie głębokie, zwiększa zakres ruchu. Ponadto poprawia technikę wykonywania różnego rodzaju ruchów, w tym chodu. PNF ma na celu nie tylko kształtowanie czynności nerwowo-mięśniowej potrzebnej do wykonania określonego ruchu, ale ma także wpływać na funkcje całego układu ruchu.

Zobacz jak wyglądają zabiegi

Skonsultuj się

  • kiedy chcesz się dowiedzieć, czy i dlaczego powinieneś wybrać terapię PNF
  • kiedy, nie jesteś pewien, czy terapia PNF jest dla Ciebie
  • kiedy chcesz współpracować z wykwalifikowanymi fizjoterapeutami

    Najczęściej zadawane pytania

    Dla kogo jest terapia PNF w SALUS Centrum Rehabilitacji i Aktywności Fizycznej w Mrokowie?

    Metodę PNF stosuje się w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego.

    Kto wykonuje zabiegi terapii PNF?

    Zabiegi wykonuje terapeuta ze szkoleniem i doświadczeniem w zakresie terapii PNF.

    Ile czasu trwa terapia PNF?

    Pojedynczy zabieg trwa od 40 do 50 minut. Ilość zabiegów jest zależna od nasilenia dolegliwości i reakcji organizmu na zastosowane zabiegi.

    Ile kosztuje terapia PNF?

    Koszt leczenia jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta. Cennik zabiegów jest dostępny w recepcji.

    Na czym polega terapia PNF?

    Metoda terapeutyczna opierająca się na neurofizjologicznych wzorcach wykonywania czynności ruchowych. Wykorzystywana jest w chorobach neurologicznych i chorobach narządu ruchu i stanach pourazowych.

    Czy potrzebuję skierowania, aby umówić się na wizytę?

    Zabiegi terapii PNF to zabiegi dostępne zarówno komercyjnie jak i w ramach kontraktu z NFZ. Na zabiegi w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie jest ważne przez 30 dni.

    Po jakim czasie od rozpoczęcia terapii PNF zobaczę poprawę?

    Czas potrzebny na uzyskanie poprawy zależy od rodzaju schorzenia, ogólnego zdrowia i kondycji pacjenta, zaangażowania pacjenta w proces leczenia.

    Jak długo muszę czekać na wizytę?

    Termin wizyty jest zależny od dostępności terapeuty.

    Jak mam się przygotować do terapii PNF?

    Na wizytę trzeba przygotować informacje dotyczące stanu zdrowia. Podczas terapii potrzebny jest wygodny strój – przewiewny i nie krepujący ruchów. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i chęć współpracy z terapeutą.

    Jakie są przeciwwskazania do uczestnictwa w terapii PNF?

    Podczas wstępnej wizyty zostaną omówione wskazania i przeciwwskazania do terapii PNF.